Használt motor vásárlás – avagy öreg motor buktatói.

 

Sokan keresnek meg azzal, hogy adjak tanácsot motorvásárlás ügyben, többen a vásárlás előtt, de sajnos vannak akik csak utána. A jármű kiválasztása az orosz ruletthez hasonlít, nem tudhatjuk, hogy boldog tulajdonosai leszünk, vagy elátkozzuk a napot amikor megszereztük. Még egy ránézésre jó állapotú motorkerékpár is okozhat meglepetéseket egy komolyabb átnézés vagy egy megbontás után, amit sajnos még egy hozzáértő szem sem mindig vesz észre. Azért nem kell megijedni, egy viszonylag fiatal, átlagos futásteljesítményű, rendszeresen karbantartott motorral nem nagyon nyúlhatunk mellé.

De mi van az idősebb (és sajnos ide tartoznak már a 13-15 éves) gépekkel? Velük öröm lesz-e a motorozás? Láttam már nagyon korrekt állapotú 20 éves vasat is tényleg gondos gazdával, de igazából a műhelyemben megfordult, főleg frissen vásárolt motoroknál igen hosszú volt a hibalista!

Megbízhatatlan működés, néha leáll-néha nem indul, nem jár minden henger, túlzott olajfogyasztás, kopogó motor, futómű és fékhibák, de ha nem is gondolunk komoly bajra, a kopó alkatrészek cseréje (ami persze mind az eladás előtt használódott el egyszerre) komoly összegekre rúghat. Akár a motor vételáránál is többe!

Tehát mi az én tanácsom:

Ne vegyél olyan motort ami nem indul be!

Ha be sem indul nem tudod milyen a hangja, füstöl-e, nem tudod kipróbálni tehát nem tudod meg jó-e a váltó, a kuplung, a futómű, a fékek. Ne bajlódj vele, ha nem akarsz a garázs hátuljában rozsdásodó fémkupacot.

Ekkora kompresszióval már otthon nem fog beindulni!


 

Ha a motor régóta állt, nem biztos hogy egy sima karburátor tisztítással megoldódik a probléma.

Ha beindul rögtön nézd meg nem volt-e előmelegítve, egy kopott motor kis kompresszióval a hidegben már nem fog beindulni. Figyeld a kipufogógázokat, füstöl-e hidegen- melegen. Hallgasd jár-e minden henger, melegítés után van-e normális alapjárat.

Ezeket a hibákat sajnos csak megbontás után vehetjük észre:

 
A vezérműtengelyeket és a himbákat is cserélni kell. Bontottan sem kis összeg!

Ezután jöhet a próbakör! Mindenképpen próbáld ki, ha te nem vagy biztos magadban vigyél egy motoros cimborát de próba nélkül ne vegyél motort! Figyeljétek meg a kuplung és a váltó működését, váltsatok akár többször végig föl-le, kis fordulaton, aztán kicsit agresszívabban, beveszi-e a fokozatokat és nem dobálja ki a sebességeket. Közben figyeljetek a futóműre, egyenesen ültök rajta? Nem kényelmetlen? Egyenesfutás jó-e, egyformán fordul jobbra-balra? Fékek megfelelő mértékben lassítanak? (A fékpróbát óvatosan, egy túl jó fogó fékkel könnyen pofára lehet esni, és akkor már meg is köttetett az adásvétel!)

Ha hasonló jeleket láttok a motoron, akkor ez a hozzáértés hiányára utal:

 

A kalapácsnyomok, az átfúrt nem gyári csavar, és a pasztahasználat nem jellemző a szervizekre, tehát ezeket a motorokat házilag „tuningolták”!

A próbakör után félre lehet vonulni a barátoddal megbeszélni mit tapasztalt, érdemes-e belevágni vagy felejtős. Nézzétek körbe a motort, lehetőleg világosban. Gumik, féktárcsák-betétek, lánc, olajszivárgás,stb. Pl. Egy félrekopott gumi jelezhet futómű- vagy vázproblémát (vagy azt, hogy sok a körforgalom a környéken :)). Ezzel nagyjából fel lehet mérni a várható költségeket. Indítsátok be még párszor a motort, hogy indul melegen, akkumulátor bírja-e?

Megbontás után látható, hogy ezt a motort már számtalanszor szétszedték, és nem kímélték.

 

De vajon miért? Érdemes gyanakodnunk!

Következne az alku, de NEM! Ne essetek szerelembe a motorral! Minimum 3-4 ugyanolyan típusú motort kellene megnézni és kipróbálni, hogy össze tudd hasonlítani. Lehet, hogy az előző motort tökéletesnek hitted, de miután ráülsz egy másik ugyanolyanra eszedbe jut, hogy azon a motoron nehezebben működött a váltó, puhább volt a fék, vagy nem kanyarodott ilyen jól. Ha több motort nézel meg nem árt jegyzetelni, mi volt rossz, és mi az amit ezen a motoron jónak találtál, Esetleg pár szót az általános állapotról, de még a tulajról is lehet írni: szimpatikus volt, sunyi volt, nem is volt otthon stb-stb. Ezzel már valósabb képet kaphatunk, indulhatunk alkudozni!

És most jön a feketeleves, a buktatók! Ha már tulajdonosai vagyunk a motornak, milyen hibák és milyen költségek merülhetnek föl egy öreg motornál:

Gumialkatrészek elöregedése. Itt nem feltétlenül a keréken lévő gumira kell gondolni, jó esetben az öregedés előtt elkopik, bár nem ritka az üveg kemény, repedezett gumi. Egy pár gumi alsó hangon 40-50e Ft + szerelés.

A karburátor szívócsonkok, karburátor membránok karburátor tömítések, fékkarmantyúk, benzintank- benzincsap tömítések, teleszkóp porvédők és szimeringek mind érintettek az öregedésben. Érdekes módon a 2003-2005-től gyártott motorokon intenzívebb ez az öregedés, egy 12-14 éves motoron szinte biztos hogy kell cserélni szívócsonkot, míg egy 1987-89 körül gyártott motoron még semmi baja nincs. Ha szerencsénk van létezik motorunkhoz utángyártott alkatrész, ( Bár ez sokszor csak a tulajdonos szerencséje, ezekkel sokszor a szerelő szenved meg, ráadásul az élettartama is sokkal rövidebb mint a gyári alkatrészeké!) de a legtöbb motorhoz csak a gyári megoldás létezik.

Biztosan cserélni kell, mester?

 

Neeeem, maximum beesik az eső!

Néhány tájékoztató jellegű ár a gumialkatrészekről:

Szívócsonk. Igen erős hőhatásnak, és a gázlengések általi dinamikus terhelésnek kitett alkatrész. Először „csak” berepedezik, majd átreped és a rendszer így falsot szív. Nehezebb indítást egyenetlen járást okoz. Ára egy 12-14 éves Fazer 600-nál a 4 db 120-150e Ft, Intruder 750 2db 35-40 e Ft. XVS 1100 2000-es utángyártott 2db 23-26e Ft

Fékkarmantyúk és porvédők: Nem kell túlmagyaráznom, a fék tökéletes működése első számú minden járművön! A féknyergek folyamatosan kapják a port, vizet, sarat, e mellett a fékezés során keletkezett hőhatásnak is ki vannak téve. Az időben le nem cserélt fékfolyadék és a benne lévő víz elegye reakcióba lép az alkatrészekkel, különböző lerakódások, oxidrétegek keletkeznek. Idősebb motoroknál gyakori jelenség. A fékcsöveket a gyár ajánlása szerint 5 évente kellene cserélni, ezt is ritkán tapasztalom.


 

Nézzünk néhány árat: karmantyú készletek 8-15 Ft/ féknyereg, munkahenger

Fékdugattyúk 20-50e Ft / féknyereg

Fékcsövek gyári 15-35 Ft/ cső Fém utángyártott 20-40e / szett

Szelepfedél tömítés: a 90-es évektől kezdtek a motoroknál gumi szelepfedél tömítéseket használni a gyártók. Szelephézag állításnál (ami csavaros állítású motoroknál 6000 és 10000 km-enként, lapkás állításúaknál 24000 km-enként esedékes) meg kell bontani a szelepfedelet. Tehát jó esetben 2x 3x már le volt véve. A tömítés extrém hőhatásnak van kitéve, mivel közvetlenül érintkezik a motorolajjal. Egy 15 évnél idősebb motoron nagy valószínűséggel cserére szorul (hivatalosan minden megbontás után minden tömítés csere!)

Érdekes módon itt a gyári és az utángyártott alkatrészek között nincs akkora árkülönbség, pl. GSX1100F 93-as szelepfedél+szelepfedélcsavar+gyertyanyílás tömítés 22-30e Ft.

Ezeket a tömítéseket talán már érdemes kicserélni!


 

Karburátor: ha a keverékképzésről beszélünk, a karburátor egy hatalmas találmány, de nagyon jó hogy leváltotta a befecskendezős rendszer. A karburátor egy igen bonyolult és finom rendszer, teli mechanikus és gumi alkatrészekkel amik kopnak, öregednek. Az idő, de sokszor az avatatlan kezek is nagy károkat tudnak benne tenni. A komplett üzemanyagrendszer helyes működése elengedhetetlen a motor helyes működéséhez, tehát itt meg kell említenem az üzemanyagtankot, csapot, benzinpumpát, üzemanyagcsöveket. Öreg motornál a rozsdás tank egy szokványos probléma, megszabadulni lehetetlen tőle, ha egyszer befészkeli magát örök problémát okoz. Az üzemanyagrendszeren végighaladva a rozsdapor, mint egy finom csiszolópor teszi tönkre az alkatrészeket, eltömődéseket, kopásokat okozva mindenhol, útja végén pedig a vasoxid por lerakódik a gyertyák porcelán szigetelésére ahol zárlatot okoz. Miért nem megy a henger? Miért kormolja a gyertyát? Ha a motor sokat állt, a benzinből kicsapódott lerakódásokat csak vegyi úton lehet rendesen eltávolítani.

 

És mi lehet a tankban?

 

Mit szoktam cserélni egy ilyen javításnál (alapból, ha nincs nagy baj):

benzincsap tömítések, felújító készlet utángyártott 5000-Ft, ha csak gyári van 20-30e Ft, ha csak komplett csap van 20-30e Ft- gyári 70-80e Ft.

Benzincsövek, vákuum csövek

Karburátor felújító (tömítések, tűszelepek) utángyártott 4 szett: 18-20e Ft Gyári 70-90e Ft.

Suber membrán (Ha repedt, szakadt, vagy kikeményedett) Utángyártott 16-20e Ft /4db, Gyári 60-100e Ft /4 db

Benzinpumpa (ha hibás a működése, vagy ha sokat állt) Bontott 10-15e, új 25-70e

Látható, hogy az üzemanyagrendszer problémájának javítása jelentős költséggel jár, sajnos egyre ritkábban látok idősebb motoron jó állapotú karburátort. És még mondja valaki, hogy az injektoros rendszer drága.:)

Beletört alapjárati keverék csavar, megforrasztgatott úszó stb.-stb.

 

Apróságoknak tűnnek, de cseréjük súlyos összegekre is rúghat.

Gyertyakábelek, vízcsövek: Itt inkább a vízcsöveket emelném ki. Nem biztos, hogy ránézésre rossznak tűnik, de ha elöregszik, vagy egy agresszívabb hűtőfolyadék volt venne, porózussá válik, roncsolódik a csőben lévő szövet, és egyszer egy erősebb nyomás hatására felrobban a cső! Sajnos a műhelyemben volt ilyenben részem, nem vettem észre időben mekkorát tágul a vízcső. Szerencse, hogy nem lett nagyobb baj!

Segíthet a drótkefe, de a csöveket érdemes cserélni.


 

Vízcsőből nem érdemes bontottan szerezni, ritkán van jobb állapotú. A gyári hűtőcsövek árai kb 6-15e Ft / db

Egyéb gyakori hibák korosabb motoroknál:

Feszültségszabályozó hiba: Gyakori a túltöltés, a lassú zárlat Ami tönkreteszi az akkumulátort. Egy rossz feszültségszabályozó idővel a gyújtás elektronikát is tönkreteheti!

Generátortekercsek: Általában kiegészítő lámpákkal, szivargyújtóval stb. felszerelt motoroknál, de egy hibás akkumulátor vagy feszültségszabályzó következménye is lehet az összeégett, menetzárlatos állórésztekercs.

Üzemanyagpumpák, relék: Sajnos a mechanikus működésű elektromágneses alkatrészek is természetes kopásnak vannak kitéve. Egy elektromágneses elven működő üzemanyagpumpa átlagosan 2-3 másodpercenként egyet szív és nyom. Számoljuk ki ezt hányszor csinálja egy 4 órás úton.

Befecskendezős motorokon gyakori az amikor az FI lámpa hibát jelez, de a hibát nem tudjuk kiolvasni, vagy megszüntetni. Ilyenkor sajnos ECU hibára kell gyanakodni, amit akár egy feszültség alatt széthúzott csatlakozó is okozhatott. Ez nem olcsó mulatság!

Bowdenek, foglalatok, csatlakozók


Csapágyas lett, hozzáért, elkopott, letestelt, zárlatos lett. Egy sokat használt önindító forgórész története.

A lista nem teljes és nem pontos. De a nálam megfordult régebbi motoroknál ezen hibák 80%-át diagnosztizálni tudom, tehát ki merem jelenteni, hogy előbb vagy utóbb minden itt felsorolt hibával találkozni fog a tisztelt tulajdonos. Ha osztunk-szorzunk, kiderül, hogy a kapott végösszeg már fedezi egy jóval fiatalabb és talán megbízhatóbb motor vásárlásának lehetőségét! Felhívom a figyelmet arra is, hogy csak anyagárakról van szó, tehát a javítási költség drasztikusan emelkedik a motor rosszabb állapota függvényében. Ezért javasolom mindenkinek, ha nem élete álmáról van szó, vagy nem saját kezűleg bütykölgetné kétkerekűjét, hogy a motorozás felhőtlen örömforrás és ne rettegés legyen ne siesse el a vásárlást!